698153696
sklep@octovnia.plInspiracja
Po kilku latach pobytu we Francji i Nowym Jorku oraz licznych podróżach zagranicznych jako dyplomata, pochodząca z Wielkiej Brytanii, założycielka i właścicielka Octovni, powróciła do swojego domu na wsi, położonego w pięknej dolinie rzeki Dunajec w południowej Polsce.
Doświadczenie zebrane podczas międzynarodowych podróży i przyjemność tworzenia dań ze świeżych lokalnych produktów sprawiły, że zaczęła rozważać możliwości stworzenia wyjątkowego produktu, opartego na owocach zebranych z jej własnych sadów oraz okolicznych pól i lasów.
Tym wyjątkowym produktem stały się octy owocowe, których próbowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. Spędziła rok podróżując, degustując i ucząc się o tradycyjnych metodach wytwarzania octu, obecnie prawie całkowicie zastąpione przez przemysłową fermentację ostrego, pozbawionego smaku kwasu, lub octami smakowymi albo tzw. „balsamicznymi” zawierające sztuczne dodatki smakowe, barwniki i konserwanty.
Tak narodził się pomysł Octovni i produkcji 100% naturalnych octów rzemieślniczych z najlepszych lokalnych produktów.
Metoda
Francuskie słowo vinaigre, od słów vin (wino) i aigre (kwaśne), podsumowuje samą istotę octu. Podobnie jak dobre wino, ocet należy robić z owoców doskonałej dojrzałości i jakości. Proces musi uwzględniać zawartość cukru i kwasowość owoców, ponieważ wraz z ich odmianą i warunkami ich uprawy, określają one jakość i smak octu.
Również podobnie jak wino, octy potrzebują czasu, aby przejść przez złożony proces naturalnej fermentacji i leżakowania, pozwalając na rozwój łagodnych, owocowych nut, nie tracą w procesie delikatnych zapachów i swoich cudownych barw.
Używając tradycyjnej orleańskiej metody produkcji, octy Octovni powoli osiągają idealny stopień kwasowości. Ten proces trwa co najmniej kilkanaście miesięcy.
Produkty
Przez cały sezon, od późnej wiosny do jesieni zbieramy najlepsze lokalne owoce, zioła i dziko rosnące kwiaty.
Sezon rozpoczyna się od produkcji octów na bazie świeżych kwiatów mniszka lekarskiego lub pierwszych łodyg ogrodowego rabarbaru.
Porzeczki, wiśnie i maliny, prosto z krzaków lub drzew, są używane do tworzenia octów o wspaniałych owocowych smakach, idealne w kuchni, ale również jako dodatki do orzeźwiających napoi i drinków
Kiedy lato zmienia się w jesień, nasze sady są obfite w stare odmiany śliw i jabłek, gotowe do tłoczenia i wyciskania.
Również jesienią bogactwo dzikich owoców w dolinie rzeki Dunajec oznacza okres produkcji octów szczególnie polecanych dla zdrowia, z owoców dzikiej róży, tarniny, czarnego bzu, głogu i jarzębiny. Zbierane są z naszych okolicznych pól i lasów, z dala od szosy i wszelkiego przemysłu.
Octy owocowe Octovni charakteryzują się złożonym bukietem smaków i zapachów, cudownymi naturalnymi barwami. Niepasteryzowane octy, naturalnie konserwowane przez swoją kwasowość, mają właściwości probiotyczne i wyjątkowy smak.