698153696
sklep@octovnia.plHistoria używania octów w celach kulinarnych sięga 3000 p.n.e. W krajach o bogatej tradycji produkcji wina, piwa lub cydru octy tradycyjnie stanowią ważny element ich regionalnej kuchni. Chociaż w Polsce zwyczaj używania octu (z wyjątkiem do celów konserwowania żywności) nie był tak mocno rozwinięty jak u wielu naszych południowych sąsiadów, wystarczy sięgnąć do starych polskich książek kucharskich z XIX i początku XX wieku, aby zobaczyć, że jednak octy owocowe, w tym nie tylko jabłkowe, były u nas dawniej znane i używane.
Niestety, lata PRL’u z ubóstwem składników i brakiem inspirujących wpływów kuchni świata, pozostawiły nam tylko ogólnie dostępny 10% ocet spirytusowy. Tymczasem szerszy świat kulinarny już doceniał rzemiosło mistrzów octu z Modeny, producentów octów cydrowych w USA i Francji, oraz niszowych producentów octów owocowych od Bordeaux po Wiedeń.
Na szczęście w ostatnich latach, przy większej otwartości polskich kucharzy, zarówno zawodowych jak i amatorów, na smaki i dania innych kuchni, przy bogactwie dostępnych składników, również i octy powoli zaczęły być używane nie tylko do konserwowania żywności, Są stosowane w marynatach, wszelakich rodzajach winegretów i sosów do salat, do sosów do mięs, a nawet deserów i do bezpośredniego pokrapiania warzyw, ryb lub owoców.
Wśród opisów każdego z 21 gatunków wyjątkowych octów Octovni znajdziecie Państwo mnóstwo wskazówek jak zastosować dany ocet w Waszej kuchni. Znajdziecie tam odpowiedź na pytania, z czym komponować jaki ocet, do czego go podawać.
Prosto z butelki
Oczywiście, najprościej jest bezpośrednio pokropić danie octem. Tu sugerujemy jednak, aby zamiast polewać potrawy, raczej bardzo delikatnie je skropić, a nawet za pomocą atomizera stworzyć „mgiełkę” octu. Ocet bezpośrednio serwowany ma tylko pokreślić smak dania, ożywić go, a nie zdominować.
Do marynaty
Ocet pomaga zmiękczyć mięsa, ale również ocet owocowy dodaje potrawie swój własny, unikalny smak. Spokojnie można zastąpić wszelkie octy winne lub jabłkowe w swoich ulubionych przepisach na marynaty, odpowiednio smakowo dobranym octem Octovni. Podstawa klasycznej marynaty to olej roślinny i ocet w równych proporcjach, przyprawiona solą, pieprzem i ziołami.
Winegret
Podstawy przepis na winegret to 6 łyżek dobrego oleju roślinnego (sugerujemy oleje o neutralnych smakach – np. rzepakowy, słonecznikowy) na 3 łyżki wybranego octu Octovni. Wersję mniej kaloryczną można zrobić z proporcjach 50/50 oleju do octu. Zanim dodamy olej do octu, rozpuść w occie szczyptę soli i cukru. Teraz dodaj wyrazistej musztardy Dijon i świeżo zmielonego pieprzu do smaku. Na sam koniec dodaj odpowiednio dobranych ziół (sugestie ziół, które smakowo współgrają z danym octem znajdziecie w opisie każdego naszego produktu).
Sosy do mięs
Najprostszy sos powstaje na patelni, w której smażono mięso. Do pozostałości po smażeniu (usuwając wcześniej nadmierną ilości tłuszczu) – czyli drobinek mięsa i soków, dodajemy ocet i małą ilość cukru i redukujemy sos aż naturalnie zgęstnieje.
Słodko-kwaśna redukcja (gastrique)
50 g cukru na 50 ml octu redukujemy na szerokiej patelni aż sos zgęstnieje i lekko skarmelizuje się. Można ją podawać do dań wytrawnych, a po ostygnięciu można ją również używać do lodów, owoców i deserów.